20 РОКІВ УКРАЇНСЬКІЙ ГРИВНІ!

Рівно 20 років тому, 2 вересня 1996 року, гривня замінила українські карбованці і стала національною валютою України.

c696c05-2-1---

Назва «гривня» походить від прикраси з золота або срібла у вигляді обруча, який носили на шиї (тобто — на «загривку»). Частіше за все це були м’яко закруглені обручі, з кінцями у вигляді голівок, прикрашені кольоровою емаллю.

Перше згадування «гривні» у значенні грошової одиниці зустрічається в «Повісті минулих літ». Тобто вже у VIII-ІХ ст. при здійсненні торгових операцій, сплаті данини гривня використовувалась як міра ваги і лічби. В ХІ столітті слово «гривня» набуло іншого значення — вагового.

Вага срібла могла складатися з певного числа однакових монет, тому поступово виник рахунок їх на штуки. Монетнігривні проіснували до середини — другої половини ХІІІ століття, лише новгородські існували до кінця XV століття. Гривня існувала до XVIII століття лише як вагова монета — «гривенка».

Події національно-демократичної революції 1917-1921 рр. сприяли відродженню гривні як грошової одиниці. Так, проголосивши своїм Третім універсалом 18 липня 1917 р. утворення Української Народної Республіки, Центральна Рада запровадила в Україні нову національну валюту. Первісно такою валютою було визначено український карбованець. А випуск гривневих банкнот розпочався завдяки прийняттю Українською Центральною Радою Закону «Про грошову одиницю, биття монети та друк державних кредитових білетів» від 1 березня 1918 р., і 6 квітня перші гривневі банкноти з’явилися в обігу.

 

500 і 100 гривень УНР

Гетьман Павло Скоропадський, прийшовши до влади в Україні у квітні 1918 р., відновив як основну грошову одиницю Української Держави карбованець. Випуск гривень був відновлений з приходом до влади Директорії.

Після поразки Директорії гривня припинила своє існування до 1991 р., коли в квітні 1991 р. розпочалася робота над випуском нових грошей для Української РСР. В обіг гривня ввійшла згідно з Указом Президента України Леоніда Кучми «Про грошову реформу в Україні» від 25 серпня 1996 р.

Ідейним натхненником нової валюти був голова НБУ в 1991-92 рр. Володимир Матвієнко, а дизайн був розроблений у Канаді художником Василем Лопатою.

Грошова реформа тривала з 2 по 16 вересня 1996 р. Обмін відбувався у співвідношенні 1 гривня за 100 000 купоно-карбованців. Одночасно відбулося зменшення у тій самій пропорції всіх цінових показників та грошової маси.

Грошова реформа в Україні стала надзвичайною подією для нашої держави, в результаті якої було створено один з невід’ємних атрибутів державності — національні гроші. Зарубіжні аналітики вітали здійснення грощової реформи у нашій державі, розглядаючи введення української валюти — гривні — як свідчення початку стабілізації української економіки.

Підготувала: Годлевська В. Ю.

20 РОКІВ УКРАЇНСЬКІЙ ГРИВНІ!

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>