175 років з дня народження Михайла Драгоманова

Кожна людина, яка пішла з України,

кожна копійка, потрачена не на українську справу,

кожне слово, сказане не по-українськи,

є розтрата з української скарбниці, розтрата,

яка при нинішніх умовах не повернеться нізвідки.
(М. Драгоманов)

img0

30 вересня проф. Годлевська В. Ю. провела захід, присвячений 175-ій річниці від дня народження Михайла Драгоманова, українського публіциста,  історикa,  філософа,  економіста, літературознавця, фольклориста,  громадського діяча.

Наукова та суспільно-політична діяльність М.  Драгоманова припадає на 60–90  роки ХIХ ст., достатньо складний період в історії Російської імперії та Західної Європи. М. Драгоманов був не лише свідком соціально-політичних процесів, а й активним його учасником в Україні.

Творчість М. Драгоманова стала для одних взірцем досконалості, а для інших символом повної духової руїни. Одні називають М. Драгоманова „ідеологом вільної України”, а інші оцінюють його думки як небезпечні, що заподіяли значної шкоди національному руху. Навіть М. Грушевський висловлювався, що думки Драгоманова можуть бути хіба лише цінним матеріалом для дослідників тієї епохи, але не можуть бути „рецептою національної тактики.”

Українські націоналісти звинувачували його в космополітизмі та москвофільстві; російські радикали і революціонери, ображені на  критику їх централізму (“Історична Польща і Великоросійська демократія”), бачили в ньому українського шовініста, а польські журнали навіть називали “московським агентом”.

Різноманітність поглядів М. Драгоманова можна пояснити їх еволюцією, виділивши різні хронологічні та тематичні періоди, які нерівномірно проявились в наукових працях вченого. Найоб’ємніше окреслюються три періоди: етнографічний, соціалістично-анархічний та націоналістичний. Цим і можна пояснити кардинальну відмінність основних положень доктрини національної ідеї М. Драгоманова. Саме на  висвітленні основних періодів творчості М. Драгоманова і зупинились у своїх доповідях студенти четвертого курсу факультету електроенергетики та електромеханіки.

100

 100_3824-1jpg   100-2  100-1

                            100-3          100-4

Перед початком дискусії студентам було запропоновано до перегляду відеоекскурсію до музею Михайла Драгоманова з серії «Музеї видатних діячів української культури».

175 років з дня народження Михайла Драгоманова

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>