Професори кафедри суспільно-політичних наук вшанували Махтумкулі Фрагі в посольстві Туркменістану

Завідувач кафедри суспільно-політичних наук ВНТУ, доктор політичних наук, професор Валерій Корнієнко і професор цієї кафедри, доктор політичних наук Світлана Денисюк за особистим запрошенням Надзвичайного і Повноважного Посла Туркменістану в Україні взяли участь у святкуванні Дня відродження, єдності та поезії Махтумкулі.

У Туркменістані, у перші роки незалежності, 18 травня – це день прийняття Конституції незалежної Туркменістану – держава відзначала як національне свято відродження і єдності. А 19 травня віддавала належне класику туркменської літератури, поету і філософу Махтумкулі (псевдонім – Фрагі). Творчість Махтумкулі для Туркменістану, як Т. Шевченка — для України:

«Сини мої! орли мої!
Летіть в Україну,—
Хоч і лихо зустрінеться,
Так не на чужині…»

Махтумкулі, як родоначальник туркменської літератури, також мріяв про сильну державу, свободу і єдність народу. Його вірші звучать як гімн гуманізму, патріотизму, любові до людей і до життя:

«Недоля й кривда правлять світом.
Не улягай їм, не піддайсь.
Крилате серце кинь на вітер
І будь крилатим повсякчас…»

За рішенням Сапармурата Ніязова ці два свята були об’єднані в одне. Щорічно до цього свята міністерство культури і телерадіомовлення Туркменістану, а також інші відомства та громадські організації готують насичену програму урочистих заходів. У музеях проходять виставки відомих туркменських майстрів-живописців, графіків і скульпторів, у вишах – наукові конференції, літературні зустрічі й творчі конкурси, в театрах і кіноконцертних залах – літературно-музичні заходи. Урочиста церемонія покладання квітів до підніжжя пам’ятника Махтумкулі стала одним з обов’язкових ритуалів цього свята.

Крім того, що свято широко відзначається власне у Туркменістані, протягом багатьох років різні святкові заходи також проходять і в Посольстві Туркменістану в Києві. Традиційно на урочистості запрошуються представники громадськості столиці, дипломати, вчені, політики, журналісти, представники туркменської діаспори, туркменські студенти, які проходять навчання в українських вишах, представники ЗМІ.

Цього року за особистим запрошенням Надзвичайного і Повноважного Посла Туркменістану – Аманмурадова Нурберди Аманмурадовича, відвідали цей святковий захід професори нашого університету Валерій Корнієнко і Світлана Денисюк.

23_05_2016_7

Міжособистісні дружні стосунки сприяють розвитку українсько-туркменських відносин й тісній співпраці. Туркменістан одним із перших визнав незалежність України, успішно працюють товариства українсько-туркменської дружби. Важливо, що укладені угоди, що українські фахівці будуватимуть метро в Ашгабаті, міст через Амудар’ю та інші об’єкти, а Туркменістан допоможе Україні з вирішенням газової проблеми, розвиватиметься співпраця у сферах науки, освіти, бізнесу, транспорту тощо.

Станом на 1 березня 2016 року підписано 27 правових документів про співробітництво в гуманітарній сфері, що дозволяє розвивати взаємовигідні відносини у цьому напрямі.

Згідно із інформацією міністерства освіти і науки України станом на 1 січня 2015 р. у вищих учбових закладах України навчалось понад 12 000 студентів із Туркменістану. У Вінниці – 83, а у ВНТУ на сьогодні нараховується 16 студентів-туркменів.

Під час святкового заходу звучали вірші і національна туркменська музика, був обмін творчими враженнями і дегустація вишуканих страв туркменської кухні, що створило атмосферу взаєморозуміння. І сприяло зміцненню дружби між народами.

Світлана ДЕНИСЮК, директор Інституту соціально-гуманітарних наук ВНТУ,
професор

Професори кафедри суспільно-політичних наук вшанували Махтумкулі Фрагі в посольстві Туркменістану

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>