ДЕНЬ ЗАХИСНИКА УКРАЇНИ У ВНТУ

14 жовтня святкуємо одне з найбільш шанованих свят – День захисника України. В цей день відзначають одразу кілька урочистостей, пов’язаних з різними історичними подіями.Православні віруючі святкують день Покрови Пресвятої Богородиці. З 1999 року відзначають День українського козацтва. Також цей день вважається датою створення Української повстанської армії.

За доброю традицією напередодні свята кафедра суспільно-політичних наук провела урочистий захід, присвячений Дню українського козацтва.Ця традиція належно підкреслює велике історичне значення козацтва в боротьбі за утвердження української державності.Разом із студентами у заході взяли участь вихованці Подільського ліцею для обдарованої молоді.

1(1)2(1)

З привітальним словом до присутніх звернулася директор Інституту соціально-гуманітарних наук, доктор політичних наук, професор Денисюк Світлана Георгіївна. Вона підкреслила, що неможливо знайти в минулому України якесь інше явище, яке б так глибоко і різнопланово вплинуло на історичну долю всього українського народу. Життя українців було, є, і поза сумнівом, буде нерозривно пов’язане із козацтвом. Це був не лише суспільний стан з особливим способом життя, не лише самобутнє військове формування. Козацтво стало неповторною моделлю суспільного розвитку з оригінальним соціально-політичним устроєм, своєрідним побутом, демократичними традиціями, етичними і правовими нормами, культурою, фольклором.

56

З цікавою доповіддю виступили студенти групи 1КН-18б Русначенко Михайло і Ярошевич Максим. Було розглянуто причини виникнення українського козацтва та особливості формування нової суспільної верстви. Значну увагу у виступі приділено заснуванню Запорізької Січі, її устрою, формуванню демократичних традицій січового товариства.Студент групи 2ПІ-18б Грабарчук Антон захопливо розповів про зброю козаків.

Апогеєм боротьби за відновлення Української держави стала національно-визвольна війна під проводом Богдана Хмельницького. Відчути дух епохи, стати свідками тих подій студентам допомогли фрагменти фільму польського режисера Єжи Гофмана «Вогнем і мечем». Митець по праву вважається блискучим майстром зйомок батальних сцен. Тому яскраве зображення битви під Жовтими Водами та штурму козаками фортеці Збараж розширило уяву студентів про різні види зброї козаків, їхніх союзників татар і польських військ, тактику ведення боїв, що застосовували Богдан Хмельницький та його супротивники.

3

Щире зацікавлення у студентів і ліцеїстів викликала вікторина, яку провела доцент кафедри суспільно-політичних наук Пономаренко Алла Борисівна. Найбільш обізнані й уважні слухачі демонстрували свої знання з історії козацтва. За правильні відповіді вони отримали призові жетони. Кожен такий жетон дав можливість активним учасникам вікторини отримати додаткові бали і покращити свій рейтинг з історії України. Це стало приємною несподіванкою для студентів. А ліцеїсти за правильні відповіді отримали медалі з шоколаду. Проведена конференція не залишила байдужим нікого з присутніх. Ми ще раз змогли переконатись, що козаччина – доба небаченого піднесення народного духу, видатних державних та військових діячів – будівничих національної державності, які уславили Україну, зробили її знаною у всьому світі.

Пономаренко Алла Борисівна,
кандидат історичних наук,