30 червня — 75 років Акту відновлення Української Держави

Весною 1941 р. сумнівів щодо німецько-радянської  війни у найближчому часі вже не існувало. Тому провід Організації українських націоналістів постановив використати воєнне становище й у разі, якщо на українських землях почнуться воєнні дії, підняти повстання і на звільнених від радянських окупантів українських землях проголосити відновлення Української Держави. У такому напрямі ОУН організувала всю свою тодішню діяльність, як в Україні так поза її межами.

Акт_проголошення_Української_держави

Після нападу 22 червня 1941 р. на СРСР німецькі війська швидко просувались вглиб країни і вже 30 червня вступили до Львова. В цей же день відбулась церемонія проголошення відновлення Української Держави. Її було здійснено Українськими Національними Зборами, що складалися з представників національного руху, за підтримки членів «Нахтігаль».

Збори створили уряд — Українське Державне Правління — на чолі з Ярославом Стецьком.

Члени уряду почали формувати армію, адміністративні установи на місцях,  налагоджувати міжнародні контакти. Завдяки наявності мережі ОУН дуже швидко вдалося охопити управлінською мережею всю Галичину.

Проголошення Акта його творці розглядали як перехідний етап — справжнє, повноцінне проголошення державності планувалося в Києві після звільнення його від радянських військ.

Проголошення акту було несподіванкою для німців, тому вони вирішили нейтралізувати спроби українських націоналістів. Нацисти швидко зрозуміли, що ОУН є єдиною силою, здатною чинити збройний опір на окупованих українських землях.

За відмову на ультимативну вимогу  відкликати Акт відновлення Української Держави  3 липня 1941 р. у Львові та Кракові німцями було заарештовано більшість керівництва ОУН та членів Державного правління. Степана Бандеру та Ярослава Стецька запроторили до концтабору Заксенгавзен.

Автори Акту свідомо трактували себе як послідовників державницької традиції визвольних змагань 1917—1921 років. Сьогодні Акт 30 червня є частиною української державотворчої традиції,  незважаючи на те, що в незалежній Україні Акт досі не відзначається на державному рівні.

Підготувала: Годлевська В.Ю.

30 червня — 75 років Акту відновлення Української Держави

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>